MICEC Annual Indigenous Minor Hockey Tournament

2019 Hockey Tournament Winners

Female Atom

Champions: Cross Lake 1

1st Runner Up: Cross Lake 2

2nd Runner Up: Norway House

Most Valuable Player: Olivia Pelletier, Cross Lake 2

Goalie: Diamond Castel, Cross Lake 2

Top Coach: Warren Halcrow and Arnold Muskeg, Cross Lake 1

Top Scorer: Cali Lavallee, Cross Lake 1

Best Defense: Edie McKay, Cross Lake 1

Dennis Daniels Spirit Award: Lindsay Ross, Cross Lake 1

Cindy Lavallee Memorial Award: Shonda Spence, Cross Lake

Female Pee Wee

Champions: Norway House

1st Runner Up: Cross Lake 1

2nd Runner Up: Cross Lake 2

Most Valuable Player: Rihanna McLeod,

Goalie: Gracie Halcrow, Cross Lake 2

Top Coach: Sterling Forbister, Norway House

Top Scorer: Zuria Hester, Norway House

Best Defense: MacKenzie Mckay, Norway House

Dennis Daniels Spirit Award: Aislyn Richard, Cross Lake 2

Cindy Lavallee Memorial Award: Tyla Kolomoya, Cross Lake

Female Midget

Champions: Cross Lake 2

1st Runner Up: Cross Lake 1

2nd Runner Up: Sagkeeng

Most Valuable Player: Saige McKay, Cross Lake 1

Goalie: Shanya Moore, Cross Lake 2

Top Coach: Darcene Castel and Ashely Thomas, Cross Lake 2

Top Scorer: Pashen Garrick, Cross Lake 2

Best Defense: Saige McKay, Cross Lake 1

Dennis Daniels Spirit Award: Krista Fortin, Sagkeeng Hawks

Cindy Lavallee Memorial Award: Tracy Bunn, Sagkeeng

Novice

Champions: Wayway Black

1st Runner Up: Wayway Red

2nd Runner Up: Peguis Black

Most Valubale Player: Athens Shingoose, Wayway Red

Goalie: David Jay Mecas, Wayway Black

Top Coach: Dean Cochrane, Peguis Black

Dennis Daniels Spirit Award: Romi Berthelette, Sagkeeng White

Cindy Lavallee Memorial Awards: Jamison Muswagon, Cross Lake

Atom

Champions: Fisher River

1st Runner Up: Peguis Black

2nd Runner Up: Cross Lake AA

Most Valuable Player: Carter Haney, Fisher River

Goalie: Bernie Garsow, Fisher River

Top Coach: Stephen Flatt, Peguis Black

Top Scorer: Carter Haney, Fisher River

Best Defense: Adam Sutherland, Peguis Black

Dennis Daniels Spirit Award: Jerome McKay, Fisher River

Cindy Lavallee Memorial Awards: Kristen Murdock, Fisher River

Peewee

Champions: Kivalliq

1st Runner Up: Mallard

2nd Runner Up: Lake Manitoba

Most Valuable Player: Prime Paniyuk, Kivalliq

Goalie: Landon McIvor, Mallard

Top Coach: David Clark, Kivalliq

Top Scorer: Morlen Edwards, Lake Manitoba

Best Defense: Prime Paniyak, Kivalliq

Dennis Daniels Spirit Award: Ira McLeod, Cross Lake Islanders A

Cindy Lavallee Memorial Awards: Belinda Burge, Cross Lake

Bantam

Champions: Sagkeeng

1st Runner Up: Kivalliq

2nd Runner Up: The Pas

Most Valuable Player: Garren Loisey, Kivalliq

Goalie: Dyrise Courchene, Sagkeeng

Top Coach: Lee Courchene, Sagkeeng

Top Scorer: Brayden Stevenson, Norway House AA

Best Defense: Daniel John Courchene, Sagkeeng

Dennis Daniels Spirit Award: Tereza Roulette, Sandy Bay

Cindy Lavallee Memorial Awards: Leslie Guiboche, Sandy Bay

Midget

Champions: Lake Manitoba

1st Runner Up: Sagkeeng

2nd Runner Up: Cross Lake AA

Most Valuable Player: Conner Roulette, Lake Manitoba

Goalie: Marcus Ross, Cross Lake

Top Coach: Daphne Paul, Lake Manitoba

Top Scorer: Matthew Mason-Vande, Peguis Red

Best Defense: Matthew Boonstra, Sagkeeg

Dennis Daniels Spirit Award: Blaine Bear, Peguis Red

Cindy Lavallee Memorial Awards: Rita Bodoano, Sagkeeng

2019 32nd Annual Tournament Draws

Female Atom

Female Peewee

Female Midget

Squirts

Novice

Atom

Peewee

Bantam

Midget

Unite Interactive